PRINT

2016 Roster

No. Name Pos. Ht. Wt. Yr. Hometown (Prev School)
1 Michael Ortlieb G 5-11 165 7 Sr. Newport Beach, Calif. (Corona Del Mar)
2 Tim O'Brien M 5-9 175 5 Jr. Malverne, N.Y. (Chaminade)
3 Henry Lilly M 5-8 166 3 So. Bronxville, N.Y. (Bronxville)
4 Sean Wilkinson A 5-7 170 7 Sr. Ridgefield, Conn. (Ridgefield)
5 Alec Oropall M 6-0 190 1 Fr. Greenwich, Conn. (Greenwich)
6 Logan LeBlond A 6-0 160 3 So. Branchburg, N.J. (Somerville)
7 Jack McKenna M 6-1 180 1 Fr. Essex Fells, N.J. (Oratory Prep)
10 Aidan McDonnell A 5-11 175 3 So. Avon, Conn. (Northwest Catholic )
11 Rich Palazzese M 6-1 180 3 So. Berwyn, Pa. (Episcopal Academy)
12 Nate Chung G 5-11 175 3 So. Wyckoff, N.J. (Ramapo)
13 Joe Reilly M 6-1 200 7 Sr. Point Lookout, N.Y. (Chaminade)
14 Ryan Bringewatt M 6-2 180 7 Sr. Summit, N.J. (Summit)
15 Pat Coan M 6-1 200 7 Sr. Towson, Md. (Loyola Blakefield)
16 Kevin Lux A 6-2 185 5 Jr. Manlius, N.Y. (Fayetteville-Manlius)
17 Broderick Vitalie FO 5-8 185 1 Fr. Cherry Hills, Colo. (Cherry Creek)
18 Evan Kachris A 6-0 170 1 Fr. Maitland, Fla. (Bishop Moore Catholic)
19 Connor Smith M 5-10 185 3 So. Rye, N.Y. (Fordham Prep)
21 Brendan Sheehan D/M 6-1 185 7 Sr. Lincolnshire, Ill. (Adlai E. Stevenson)
22 Blake Mulligan D 6-2 200 7 Sr. Boca Raton, Fla. (St. Andrew's)
23 Marc Buermann M 6-5 197 5 Jr. West Caldwell, N.J. (Don Bosco Prep)
24 Matthew Fischetti M 6-2 205 3 So. Summit, N.J. (Summit)
25 Ben Marchand LSM 6-0 180 1 Fr. Concord, Mass. (Middlesex School)
27 Richard Barkauskas D 5-11 185 1 Fr. Mountain Lakes, N.J. (Mountain Lakes)
28 Jake Maruna M 6-1 205 3 So. Medina, Ohio (St. Ignatius)
29 Matt Farrell D 5-10 175 1 Fr. Bernardsville, N.J. (Seton Hall Prep)
30 Jack Ortlieb A 6-1 165 5 Jr. Newport Beach, Calif. (Corona Del Mar)
31 Gillin Smith D 6-4 190 7 Sr. North Bethesda, Md. (Georgetown Prep)
32 Liam Driscoll M 5-7 163 5 Jr. Hingham, Mass. (Xaverian Brothers)
33 Kevin Hannan A 6-1 170 1 Fr. Rockville Centre, N.Y. (Chaminade)
34 Brendan McGonigle M 5-10 180 5 Jr. Doylestown, Pa. (La Salle College High School)
35 Sean Kirkpatrick A 6-6 218 5 Jr. Glen Mills, Pa. (Wilmington Friends)
36 Michael Urquhart M 6-3 195 5 Jr. Redding, Conn. (Canterbury)
37 Will Friedman M 5-11 175 3 So. Malvern, Pa. (Avon Old Farms)
38 Jack McGovern D 5-11 180 5 Jr. San Francisco, Calif. (St. Ignatius College Prep)
40 Connor Sofield M 5-11 165 7 Sr. Long Beach, N.Y. (Long Beach)
41 Jon Vogel A 6-2 180 5 Jr. Chesterfield, Mo. (Parkway West)
42 Drew Babiak A 6-0 170 1 Fr. Glastonbury, Conn. (Glastonbury)
43 Parker Greiwe D 6-4 200 5 Jr. Indian Hill, Ohio (St. Xavier)
45 William Hudson G 6-2 200 1 Fr. Baltimore, Md. (Westminster)
46 Will Gaudreau D 6-2 200 3 So. Towson, Md. (Calvert Hall College)
47 Austin Miller D 6-1 177 3 So. Cranston, R.I. (Moses Brown)
49 Liam Ryan LSM 6-2 200 1 Fr. Kansas City, Mo. (Rockhurst )
50 Alex Haavik G 6-0 220 7 Sr. Singapore, Singapore (Hotchkiss)
Ryan Mahn M 6-2 180 5 Jr. Pennington, N.J. (Avon Old Farms)