Photos | Photos | Recap | Recap | Results

Licensed to College of the Holy Cross
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 10/13/2012 03:27 PM
                         HC v. Fairfield - 10/13/2012                          
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fairfield University  'A'                              NT    4:11.41   11  
     1) Mulligan, Kelly                 2) Lawlor, Suzy                   
     3) Keating, Cacky                  4) Avery, Liz                     
  2 Holy Cross, College of the-NE  'A'                     NT    4:22.37    4  
     1) Marrkand, Megan 20              2) Desrosiers, Katelyn J 21       
     3) Desrosiers, Kristen E 21        4) Schulte, Mary Kate 19          
  3 Fairfield University  'B'                              NT    4:23.90    2  
     1) Carrazza, Jaimee                2) Latino, Danielle               
     3) Kuzniewski, Kayla               4) Pedrick, Emily                 
  4 Holy Cross, College of the-NE  'C'                     NT    4:31.71  
     1) Quinn, Shannon C 18             2) McGowan, Eileen 20             
     3) Chudwick, Jill C 21             4) Poremba, Kelsey 20             
 -- Holy Cross, College of the-NE  'B'                     NT         DQ  
     1) O'Brien, Claire E 19            2) Livingston, Natalie G 21       
     3) Shreve, Katherine R 19          4) Webber, Laura M 21             
 
Event 2  Men 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Holy Cross, College of the-NE  'A'                     NT    3:39.92   11  
     1) Yburan, Jan 20                  2) Power, Brian F 21              
     3) Wright, Tyler M 18              4) Lyons, Brian L 21              
  2 Fairfield University  'A'                              NT    3:41.75    4  
     1) Bimmler, Paul                   2) Straub, Richard                
     3) Daly, Connor                    4) Conley, Tyler                  
  3 Holy Cross, College of the-NE  'B'                     NT    3:50.19    2  
     1) Horigan, Thomas T 19            2) Swain, Jack G 19               
     3) Brower, Michael R 19            4) Vatalaro, John P 21            
  4 Fairfield University  'B'                              NT    4:00.43  
     1) Rozanitis, Kyle                 2) Kett, Kevin                    
     3) Weaver, Chris                   4) Cook, Jeff                     
  5 Holy Cross, College of the-NE  'C'                     NT    4:05.19  
     1) Trojano, Max L 18               2) Collins, Brendan M 19          
     3) Bates, Matt C 18                4) Terranova, Joe 18              
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 LaBerge, Meredith            Fair-CT                   NT   11:00.49    9  
  2 Bond, Areil                  Fair-CT                   NT   11:00.68    4  
  3 Ansani, Kate                 Fair-CT                   NT   11:25.86    3  
  4 Larsen, Emily E           18 Holy Cross-NE             NT   11:34.46    2  
  5 Villani, Anna L           20 Holy Cross-NE       11:32.30   11:49.31    1  
  6 Perry, Cassandra          20 Holy Cross-NE       11:23.18   12:05.22  
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Greener, Kevin               Fair-CT                   NT   10:18.63    9  
  2 Mullany, Dave W           18 Holy Cross-NE             NT   10:33.32    4  
  3 Robinson, Andrew             Fair-CT                   NT   10:40.78    3  
  4 O'Connor, Kevin           20 Holy Cross-NE       10:46.86   10:45.02    2  
  5 Chelmow, Ben              19 Holy Cross-NE             NT   11:27.94    1  
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Osmulski, Margaret           Fair-CT                   NT    2:02.71    9  
  2 Desrosiers, Kristen E     21 Holy Cross-NE        1:58.43    2:04.08    4  
  3 Acompora, Alyssa             Fair-CT                   NT    2:05.54    3  
  4 Coleman, Kristie M        19 Holy Cross-NE        2:08.76    2:06.27    2  
  5 Kraus, Katherine             Fair-CT                   NT    2:07.68    1  
  6 Quinn, Shannon C          18 Holy Cross-NE             NT    2:09.88  
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Parker, Cody                 Fair-CT                   NT    1:48.80    9  
  2 Cook, Jeff                   Fair-CT                   NT    1:53.93    4  
  3 Noone, Michael D          19 Holy Cross-NE             NT    1:56.87    3  
  4 Lyons, Brian L            21 Holy Cross-NE        1:47.61    1:57.69    2  
  5 Sullivan, Shane              Fair-CT                   NT    1:57.77    1  
  6 Trojano, Max L            18 Holy Cross-NE             NT    1:57.99  
 
Event 7  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mulligan, Kelly              Fair-CT                   NT    1:01.69    9  
  2 Carrazza, Jaimee             Fair-CT                   NT    1:04.70    4  
  3 O'Brien, Claire E         19 Holy Cross-NE        1:06.38    1:05.29    3  
  4 Marrkand, Megan           20 Holy Cross-NE        1:01.96    1:05.72    2  
  5 Kuzniewski, Kayla            Fair-CT                   NT    1:05.80    1  
  6 Poremba, Kelsey           20 Holy Cross-NE        1:06.67    1:08.79  
 
Event 8  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yburan, Jan               20 Holy Cross-NE          53.76      55.96    9  
  2 Bimmler, Paul                Fair-CT                   NT      57.30    4  
  3 Weaver, Chris                Fair-CT                   NT      58.70    3  
  4 Horigan, Thomas T         19 Holy Cross-NE          57.21      59.54    2  
  5 Rozanitis, Kyle              Fair-CT                   NT    1:01.02    1  
  6 Sneirson, Alexander R     18 Holy Cross-NE        1:01.82    1:01.05  
 
Event 9  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lawlor, Suzy                 Fair-CT                   NT    1:10.67    9  
  2 Livingston, Natalie G     21 Holy Cross-NE        1:09.49    1:12.95    4  
  3 Desrosiers, Katelyn J     21 Holy Cross-NE        1:11.03    1:13.86    3  
  4 Larsen, Emily E           18 Holy Cross-NE        1:16.35    1:15.05    2  
  5 Tkach, Lisa                  Fair-CT                   NT    1:17.37    1  
  6 Latino, Danielle             Fair-CT                   NT    1:17.39  
 
Event 10  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Power, Brian F            21 Holy Cross-NE          58.42    1:00.49    9  
  2 Straub, Richard              Fair-CT                   NT    1:02.95    4  
  3 Swain, Jack G             19 Holy Cross-NE        1:00.43    1:03.08    3  
  4 Liddy, Tim                20 Holy Cross-NE        1:02.47    1:05.56    2  
 
Event 11  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keating, Cacky               Fair-CT                   NT    2:15.66    9  
  2 Chudwick, Jill C          21 Holy Cross-NE        2:14.95    2:24.60    4  
  3 Villani, Anna L           20 Holy Cross-NE        2:16.09    2:27.86    3  
  4 Kuzniewski, Megan            Fair-CT                   NT    2:30.85    2  
  5 Burns, Sloane C           19 Holy Cross-NE        2:28.85    2:44.94    1  
 
Event 12  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Daly, Connor                 Fair-CT                   NT    1:57.67    9  
  2 Wright, Tyler M           18 Holy Cross-NE             NT    2:01.51    4  
  3 Brower, Michael R         19 Holy Cross-NE        2:00.91    2:14.84    3  
  4 McLaughlin, Jacob L       19 Holy Cross-NE        2:08.59    2:15.40    2  
 
Event 13  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pleban, Michelle             Fair-CT                   NT      26.32    9  
  2 Avery, Liz                   Fair-CT                   NT      26.46    4  
  3 Webber, Laura M           21 Holy Cross-NE          25.92      26.84    3  
  4 Pedrick, Emily               Fair-CT                   NT      27.56    2  
  5 Poremba, Kelsey           20 Holy Cross-NE          25.76      27.57    1  
 -- Schulte, Mary Kate        19 Holy Cross-NE          25.41         DQ  
 
Event 14  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Conley, Tyler                Fair-CT                   NT      21.92    9  
  2 Yburan, Jan               20 Holy Cross-NE          21.97      22.65    4  
  3 Cannone, Nick                Fair-CT                   NT      24.33    3  
  4 Supple, Ned L             21 Holy Cross-NE          23.21      24.36    2  
  5 Vatalaro, John P          21 Holy Cross-NE          22.70      24.60    1  
 
Event 15  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Steinberger, Ashlee          Fair-CT                   NP     223.12    9  
  2 Kemple, Lauren               Fair-CT                   NP     175.95    4  
  3 Marathas, Demi               Fair-CT                   NP     158.48    3  
  4 LiCalzi, Alicia R         20 Holy Cross-NE             NP     153.15    2  
  5 Massad, Teddie A          19 Holy Cross-NE             NP     136.51    1  
  6 Welsh, Chelsea            19 Holy Cross-NE             NP      79.95  
 
Event 16  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barr, Evan                   Fair-CT                   NP     227.32    9  
  2 Dowling, Joe                 Fair-CT                   NP     205.80    4  
  3 Videtti, Nick             20 Holy Cross-NE         239.03     204.30    3  
  4 Krebs, Ryan                  Fair-CT                   NP     187.57    2  
  5 Higgins, Brendan          19 Holy Cross-NE             NP     143.92    1  
  6 Pellegrini, Richard       21 Holy Cross-NE         130.13     102.45  
 -- Bates, Brien                 Fair-CT                   NP    X148.27  
 -- Keating, Christopher J       Holy Cross-NE             NP    X106.95  
 
Event 17  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Avery, Liz                   Fair-CT                   NT      57.05    9  
  2 Pleban, Michelle             Fair-CT                   NT      57.08    4  
  3 Webber, Laura M           21 Holy Cross-NE          55.77      58.16    3  
  4 Weiser, Meghan               Fair-CT                   NT      58.42    2  
  5 Schulte, Mary Kate        19 Holy Cross-NE          56.48      58.48    1  
  6 Coleman, Kristie M        19 Holy Cross-NE          58.91      59.00  
 
Event 18  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Conley, Tyler                Fair-CT                   NT      50.06    9  
  2 Cook, Jeff                   Fair-CT                   NT      51.15    4  
  3 Mullany, Dave W           18 Holy Cross-NE          53.56      53.32    3  
  4 Cannone, Nick                Fair-CT                   NT      53.67    2  
  5 Trojano, Max L            18 Holy Cross-NE          54.22      53.76    1  
  6 Vatalaro, John P          21 Holy Cross-NE          50.50      54.51  
 
Event 19  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mulligan, Kelly              Fair-CT                   NT    2:13.05    9  
  2 Kuzniewski, Kayla            Fair-CT                   NT    2:19.10    4  
  3 Desrosiers, Kristen E     21 Holy Cross-NE        2:12.24    2:19.53    3  
  4 O'Brien, Claire E         19 Holy Cross-NE             NT    2:21.27    2  
  5 McGowan, Bridget             Fair-CT                   NT    2:22.25    1  
  6 Marrkand, Megan           20 Holy Cross-NE        2:14.43    2:28.75  
 
Event 20  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yburan, Jan               20 Holy Cross-NE        1:57.00    2:03.37    9  
  2 Bimmler, Paul                Fair-CT                   NT    2:07.55    4  
  3 Weaver, Chris                Fair-CT                   NT    2:11.36    3  
  4 Horigan, Thomas T         19 Holy Cross-NE        2:03.94    2:11.44    2  
  5 Rozanitis, Kyle              Fair-CT                   NT    2:13.29    1  
  6 MacNeil, Kevin P          18 Holy Cross-NE             NT    2:27.32  
 
Event 21  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lawlor, Suzy                 Fair-CT                   NT    2:33.57    9  
  2 Desrosiers, Katelyn J     21 Holy Cross-NE        2:31.12    2:38.11    4  
  3 Livingston, Natalie G     21 Holy Cross-NE        2:31.25    2:38.83    3  
  4 Shreve, Katherine R       19 Holy Cross-NE        2:30.54    2:39.99    2  
  5 Latino, Danielle             Fair-CT                   NT    2:45.17    1  
 
Event 22  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Power, Brian F            21 Holy Cross-NE        2:07.34    2:13.63    9  
  2 Swain, Jack G             19 Holy Cross-NE        2:14.48    2:19.24    4  
  3 Straub, Richard              Fair-CT                   NT    2:21.89    3  
  4 Collins, Brendan M        19 Holy Cross-NE             NT    2:29.31    2  
 
Event 23  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bond, Areil                  Fair-CT                   NT    5:25.72    9  
  2 LaBerge, Meredith            Fair-CT                   NT    5:28.40    4  
  3 Larsen, Emily E           18 Holy Cross-NE             NT    5:36.17    3  
  4 Ansani, Kate                 Fair-CT                   NT    5:39.03    2  
  5 Quinn, Shannon C          18 Holy Cross-NE             NT    5:46.57    1  
  6 Perry, Cassandra          20 Holy Cross-NE        5:34.87    5:56.53  
 
Event 24  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Parker, Cody                 Fair-CT                   NT    4:57.15    9  
  2 Greener, Kevin               Fair-CT                   NT    4:59.52    4  
  3 Mullany, Dave W           18 Holy Cross-NE             NT    5:06.52    3  
  4 Robinson, Andrew             Fair-CT                   NT    5:06.56    2  
  5 Lyons, Brian L            21 Holy Cross-NE        4:51.58    5:14.15    1  
  6 O'Connor, Kevin           20 Holy Cross-NE        4:57.10    5:14.70  
 
Event 25  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keating, Cacky               Fair-CT                   NT    1:03.10    9  
  2 Shreve, Katherine R       19 Holy Cross-NE        1:02.72    1:06.25    4  
  3 Kuzniewski, Kayla            Fair-CT                   NT    1:07.00    3  
  4 Chudwick, Jill C          21 Holy Cross-NE        1:01.86    1:07.17    2  
  5 Villani, Anna L           20 Holy Cross-NE        1:02.80    1:07.60    1  
  6 Kuzniewski, Megan            Fair-CT                   NT    1:09.77  
 
Event 26  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Daly, Connor                 Fair-CT                   NT      53.58    9  
  2 Wright, Tyler M           18 Holy Cross-NE          55.63      53.93    4  
  3 Weaver, Chris                Fair-CT                   NT      57.98    3  
  4 Bates, Matt C             18 Holy Cross-NE        1:00.26      58.50    2  
  5 Noone, Michael D          19 Holy Cross-NE          54.42    1:01.36    1  
 
Event 27  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Steinberger, Ashlee          Fair-CT                   NP     221.10    9  
  2 Kemple, Lauren               Fair-CT                   NP     183.45    4  
  3 Marathas, Demi               Fair-CT                   NP     168.15    3  
  4 Massad, Teddie A          19 Holy Cross-NE             NP     131.54    2  
  5 LiCalzi, Alicia R         20 Holy Cross-NE             NP     126.07    1  
 
Event 28  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Videtti, Nick             20 Holy Cross-NE         234.75     227.40    9  
  2 Krebs, Ryan                  Fair-CT                   NP     211.33    4  
  3 Bates, Brien                 Fair-CT                   NP     205.71    3  
  4 Barr, Evan                   Fair-CT                   NP     190.05    2  
  5 Higgins, Brendan          19 Holy Cross-NE             NP     127.65    1  
  6 Pellegrini, Richard       21 Holy Cross-NE         111.83     106.87  
 -- Dowling, Joe                 Fair-CT                   NP    X199.27  
 -- Keating, Christopher J       Holy Cross-NE             NP    X116.34  
 
Event 29  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mulligan, Kelly              Fair-CT                   NT    2:16.29    9  
  2 Desrosiers, Kristen E     21 Holy Cross-NE        2:08.51    2:20.90    4  
  3 Shreve, Katherine R       19 Holy Cross-NE        2:17.47    2:24.19    3  
  4 McGowan, Eileen           20 Holy Cross-NE        2:19.98    2:24.88    2  
  5 Tkach, Lisa                  Fair-CT                   NT    2:27.40    1  
 
Event 30  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Daly, Connor                 Fair-CT                   NT    2:01.82    9  
  2 Power, Brian F            21 Holy Cross-NE        1:58.44    2:05.15    4  
  3 Swain, Jack G             19 Holy Cross-NE        2:02.23    2:10.64    3  
  4 Wright, Tyler M           18 Holy Cross-NE             NT    2:12.14    2  
  5 Rozanitis, Kyle              Fair-CT                   NT    2:12.95    1  
 
Event 31  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fairfield University  'B'                              NT    3:54.68   11  
     1) Bond, Areil                     2) Acompora, Alyssa               
     3) Kraus, Katherine                4) McGowan, Bridget               
  2 Fairfield University  'C'                              NT    3:59.73    4  
     1) Tkach, Lisa                     2) Vacchiano, Callie              
     3) Weiser, Meghan                  4) Ansani, Kate                   
  3 Holy Cross, College of the-NE  'B'                     NT    3:59.83    2  
     1) Coleman, Kristie M 19           2) O'Brien, Claire E 19           
     3) Poremba, Kelsey 20              4) Quinn, Shannon C 18            
  4 Holy Cross, College of the-NE  'C'                     NT    4:08.85  
     1) Reidy, Clare 21                 2) Larsen, Emily E 18             
     3) Burns, Sloane C 19              4) Chudwick, Jill C 21            
 -- Fairfield University  'A'                              NT   X3:48.21  
     1) Keating, Cacky                  2) Avery, Liz                     
     3) Pleban, Michelle                4) Osmulski, Margaret             
 -- Holy Cross, College of the-NE  'A'                     NT         DQ  
     1) Marrkand, Megan 20              2) Schulte, Mary Kate 19          
     3) Webber, Laura M 21              4) Desrosiers, Katelyn J 21       
 
Event 32  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fairfield University  'A'                              NT    3:22.09   11  
     1) Bimmler, Paul                   2) Parker, Cody                   
     3) Cook, Jeff                      4) Conley, Tyler                  
  2 Fairfield University  'B'                              NT    3:27.68    4  
     1) Cannone, Nick                   2) Robinson, Andrew               
     3) Sullivan, Shane                 4) Straub, Richard                
  3 Holy Cross, College of the-NE  'A'                     NT    3:32.18    2  
     1) Supple, Ned L 21                2) Mullany, Dave W 18             
     3) Vatalaro, John P 21             4) Liddy, Tim 20                  
  4 Holy Cross, College of the-NE  'B'                     NT    3:32.70  
     1) Noone, Michael D 19             2) Bates, Matt C 18               
     3) Chelmow, Ben 19                 4) Horigan, Thomas T 19           
  5 Holy Cross, College of the-NE  'C'                     NT    3:46.31  
     1) MacNeil, Kevin P 18             2) Russo, Anthony 20              
     3) Collins, Brendan M 19           4) McCabe, Alec C 19