April 29, 2012

2012 Brown Springtime Open Results

Men 100m Dash
Finals: 
Finals: Heat #1
Wind: 2.9
Place Overall Name Year Team Time Score
1 1 Spooney, John SO-2 Brown 10.77 -
2 3 Velez, Darius JR-3 Northeastern 10.97 -
3 4 Grubel, Teague FR-1 Stonehill 11.12 -
4 11 DiMambro, Mike NA Unattached 11.26 -
5 15 Vilme, Marcus   Dare 2 Dream 11.50 -
 
Finals: Heat #2
Wind: 3.5
Place Overall Name Year Team Time Score
1 5 Woodley, Ronald JR-3 Rhode Island 11.19 -
2 5 Hilgart, Jonathan SO-2 Brown 11.19 -
3 7 Kennedy, Eric SO-2 Bentley 11.24 -
4 7 Pereira, Matt JR-3 Boston U. 11.24 -
 
Finals: Heat #3
Wind: 4.1
Place Overall Name Year Team Time Score
1 2 Oliveira, Tyler FR-1 Rhode Island 10.84 -
2 7 Maloney, Josh FR-1 Rhode Island 11.24 -
3 7 Reid, Kyle SO-2 Bryant 11.24 -
4 14 Francis, Antonio   Dare 2 Dream 11.49 -
5 16 Allen, Marcus SO-2 Rhode Island 11.51 -
 
Finals: Heat #4
Wind: 1.7
Place Overall Name Year Team Time Score
1 12 Louine, Kevin FR-1 Bryant 11.30 -
2 13 Douglas, Nicholas FR-1 Bryant 11.45 -
3 20 Tran, Vuong FR-1 Holy Cross 11.79 -
 
Finals: Heat #5
Wind: 3.6
Place Overall Name Year Team Time Score
1 17 Franco, Thomas FR-1 Roger Williams 11.56 -
2 18 Sliwoski, Joseph SR-4 Rhode Island 11.59 -
3 19 Papa, Joseph FR-1 Farmingdale St. 11.62 -
4 24 Pfrommer, Christopher FR-1 Rhode Island 12.20 -
 
Finals: Heat #6
Wind: 3.9
Place Overall Name Year Team Time Score
1 20 Soe, Ephraim FR CC Rhode Island 11.79 -
2 22 Techiera, Michael FR-1 Holy Cross 11.80 -
3 23 Bellacosa, Nick FR-1 Farmingdale St. 11.89 -
4 25 Gomez, Reuben FR-1 Farmingdale St. 12.27 -
5 27 Mahoney, Josh JR-3 Bentley 12.33 -
 
Finals: Heat #7
Wind: 1.7
Place Overall Name Year Team Time Score
1 28 Cavanaugh, Mike FR-1 Bentley 12.55 -
2 29 Iem, Zackary FR CC Rhode Island 12.85 -
 
Finals: Heat #8
Wind: 1.7
Place Overall Name Year Team Time Score
1 26 Soto, Samuel FR-1 Farmingdale St. 12.31 -
2 30 Gillen, Tom   Mass Velocity 13.25 -
 

Men 200m Dash
Finals:

Finals: Heat #1
Wind: -2.1
Place Overall Name Year Team Time Score
1 1 Oliveira, Tyler FR-1 Rhode Island 22.29 -
2 2 Davidson, Anthony SO-2 Rhode Island 22.41 -
3 3 Young, Jalen FR-1 Rhode Island 22.51 -
4 8 Kennedy, Eric SO-2 Bentley 23.27 -
5 10 Pereira, Matt JR-3 Boston U. 23.33 -
 
Finals: Heat #2
Wind: -4.1
Place Overall Name Year Team Time Score
1 5 DiMambro, Mike NA Unattached 23.03 -
2 6 Prior, Colin JR-3 Stonehill 23.13 -
3 25 Francis, Antonio   Dare 2 Dream 24.15 -
 
Finals: Heat #3
Wind: -1.4
Place Overall Name Year Team Time Score
1 4 Brown, Ajani SO-2 Brown 23.01 -
2 7 Hwang, InSoo FR-1 Brown 23.19 -
3 8 Briand, Gerry SO-2 Providence 23.27 -
4 13 Andrews, Nik SO-2 Providence 23.65 -
5 23 Vilme, Marcus   Dare 2 Dream 24.05 -
 
Finals: Heat #4
Wind: -1.6
Place Overall Name Year Team Time Score
1 12 Maloney, Josh FR-1 Rhode Island 23.50 -
2 15 Allen, Marcus SO-2 Rhode Island 23.87 -
3 17 Leonard, Brian JR-3 Boston U. 23.89 -
4 24 Manglaviti, Thomas   Unattached 24.10 -
 
Finals: Heat #5
Wind: -3.7
Place Overall Name Year Team Time Score
1 11 Keefer, Zach JR-3 Brown 23.41 -
2 14 Papa, Joseph FR-1 Farmingdale St. 23.77 -
3 15 Franco, Thomas FR-1 Roger Williams 23.87 -
4 19 Ma, Justin FR Unattached 23.90 -
5 22 Smith, Robert FR-1 Stonehill 24.01 -
6 27 Paquin, Shawn SR-4 Bentley 24.55 -
 
Finals: Heat #6
Wind: -0.8
Place Overall Name Year Team Time Score
1 17 Bellacosa, Nick FR-1 Farmingdale St. 23.89 -
2 20 Hart, Danny JR-3 Farmingdale St. 23.97 -
3 21 Techiera, Michael FR-1 Holy Cross 24.00 -
4 26 Braen, Sam FR-1 Northeastern 24.44 -
5 29 Soto, Samuel FR-1 Farmingdale St. 25.37 -
6 31 Soe, Ephraim FR CC Rhode Island 25.48 -
 
Finals: Heat #7
Place Overall Name Year Team Time Score
1 28 Gomez, Reuben FR-1 Farmingdale St. 25.14 -
2 30 Bledman, Jelani SO-2 Farmingdale St. 25.44 -
3 33 Douglas, Shavar   Dare 2 Dream 26.34 -
 
Finals: Heat #8
Wind: -0.1
Place Overall Name Year Team Time Score
1 32 Cavanaugh, Mike FR-1 Bentley 26.00 -
 


Men 400m Dash
Finals:
Finals: Heat #1
Place Overall Name Year Team Time Score
1 1 Davidson, Anthony SO-2 Rhode Island 48.21 -
2 2 Shapiro, Alex SO-2 Northeastern 49.50 -
3 3 Young, Jalen FR-1 Rhode Island 49.89 -
4 4 Elder, Nathan JR-3 Brown 49.95 -
5 5 Lakeman, Ben FR-1 Rhode Island 50.34 -
 
Finals: Heat #2
Place Overall Name Year Team Time Score
1 7 Cooney, Patrick FR-1 Stonehill 51.76 -
2 8 Reis, Brian SR-4 Harvard 51.86 -
3 10 Ma, Justin FR Unattached 52.25 -
4 11 Gomes, Nilton   GBTC 52.27 -
5 14 Manglaviti, Thomas   Unattached 52.56 -
 
Finals: Heat #3
Place Overall Name Year Team Time Score
1 6 Conti, Matt SO-2 Providence 51.73 -
2 9 Arons, Michael JR-3 Bryant 52.11 -
3 12 Booker, Chris SO-2 Providence 52.35 -
4 13 Banks, Thomas SO-2 Stonehill 52.54 -
5 19 Barjon, Jacques JR-3 Harvard 54.97 -
 
Finals: Heat #4
Place Overall Name Year Team Time Score
1 15 Hart, Danny JR-3 Farmingdale St. 52.97 -
2 16 Paquin, Shawn SR-4 Bentley 53.21 -
3 17 Mulhern, Shawn JR-3 Farmingdale St. 54.41 -
4 18 Padilla, Daniel JR-3 Stonehill 54.50 -
5 20 Frimpong, Kwaku SO-2 Providence 55.50 -
 
Finals: Heat #5
Place Overall Name Year Team Time Score
1 21 Collorafi, Matthew SO-2 Farmingdale St. 56.46 -
2 22 Douglas, Shavar   Dare 2 Dream 58.48 -
 

 

Men 800m Run
Finals:
Finals: Heat #1
Place Overall Name Year Team Time Score
1 1 Peters, Rich SO-2 Boston U. 1:51.31 -
2 2 Tufnell, Henry FR-1 Brown 1:53.04 -
3 3 Savage, Colin SO-2 Brown 1:53.91 -
4 4 Schurz, Anthony SR-4 Brown 1:54.97 -
5 5 Hanlon, Sean JR-3 Stonehill 1:55.44 -
6 6 Fullerton, Pat   Unattached 1:55.46 -
7 7 Coy, Jesaiah FR-1 Harvard 1:56.11 -
8 13 Mead, Weishen JR-3 Harvard 1:58.21 -
9 22 Cusick, Tyler SO-2 Harvard 2:00.00 -
10 24 Brunelle, Corey SR-4 Providence 2:00.35 -
 
Finals: Heat #2
Place Overall Name Year Team Time Score
1 8 DiGangi, John FR-1 Rhode Island 1:56.13 -
2 9 Blaszczyk, Justin SO-2 Stonehill 1:56.60 -
3 12 Busby, Ryan SR-4 Bryant 1:58.17 -
4 14 Rebovich, Nikolas SO-2 Providence 1:58.28 -
5 15 Wigton, Nate SR-4 Rhode Island 1:58.55 -
6 16 Rodriguez, Marcos SO-2 Rhode Island 1:58.76 -
7 17 Feinman, Reuben FR-1 Brown 1:59.22 -
8 19 kahsay, Gabe SR Montgomery Track Club 1:59.74 -
9 31 Coogan, Corey JR-3 Rhode Island 2:03.56 -
 
Finals: Heat #3
Place Overall Name Year Team Time Score
1 10 Dooley, Christopher SO-2 Stonehill 1:57.02 -
2 11 Stewart, Steve   New Balance Boston 1:57.66 -
3 18 Archer, Tyler SR-4 Rhode Island 1:59.53 -
4 20 Cruz, Luis FR-1 Merrimack 1:59.75 -
5 23 Spencer, Sam JR-3 Stonehill 2:00.08 -
6 25 McKenna, Stephen SO-2 Rhode Island 2:00.44 -
7 26 Malley, Luke JR-3 Northeastern 2:00.46 -
8 32 O'Malley, Anthony FR-1 Providence 2:03.83 -
9 39 Jennings, Edward SR-4 Providence 2:06.98 -
 
Finals: Heat #4
Place Overall Name Year Team Time Score
1 21 Gentles, Anthony JR-3 Northeastern 1:59.91 -
2 27 Moules, Tyler SO-2 Stonehill 2:00.85 -
3 28 Sakovits, Andrew FR-1 Rhode Island 2:01.02 -
4 29 Rice, Andrew FR-1 Northeastern 2:01.37 -
5 30 Flanagan, Ryan FR-1 Bryant 2:02.33 -
6 33 Hurley, David JR-3 Bryant 2:03.92 -
7 34 Wood, Stephen SR-4 Bryant 2:04.05 -
8 37 Foley, Francis FR-1 Bryant 2:06.41 -
 
Finals: Heat #5
Place Overall Name Year Team Time Score
1 35 Santa Maria, Thomas SO-2 Holy Cross 2:04.76 -
2 36 Christ, Nikos SO Unattached 2:04.92 -
3 38 Griffin, John FR-1 Holy Cross 2:06.90 -
4 40 Flanagan, Colin FR-1 Bryant 2:10.47 -
5 41 Hector, Isaiah FR CC Rhode Island 2:10.74 -
6 42 Brothers, Robert SO CC Rhode Island 2:14.10 -
7 43 Rodriguez, Diomedezekiel FR-1 Farmingdale St. 2:19.20 -
8 44 Binney, Luke FR-1 Bryant 2:22.59 -
9 45 Rodriguez, Saul FR-1 Farmingdale St. 2:43.95 -

 

Men 1500m Run
Finals:
Finals: Heat #1
Place Overall Name Year Team Time Score
1 1 Allen, Robert FR CC Rhode Island 3:55.70 -
2 2 Hernandez, Francis SO-2 Providence 3:59.50 -
3 3 Johnson, Timothy JR-3 Stonehill 3:59.90 -
4 4 Hillery, Liam FR-1 Providence 4:01.10 -
5 5 Villescas, Dylan SO-2 Holy Cross 4:03.80 -
6 7 Grant, Daniel   Unattached 4:04.90 -
7 8 Ryan, Eric SR Unattached 4:05.40 -
8 9 Roelke, Evan FR-1 Brown 4:05.80 -
9 12 Nukal, Arjun FR-1 Brown 4:06.50 -
10 14 Hix, Peter SO-2 Brown 4:09.20 -
11 19 McCormack, Phelan FR-1 Providence 4:14.20 -
12 22 Seites-Rundlett, Zachary FR-1 Rhode Island 4:16.10 -
13 25 Dolan, Peter SO-2 Harvard 4:18.10 -
 
Finals: Heat #2
Place Overall Name Year Team Time Score
1 6 Fontanella, Trent SO-2 Stonehill 4:04.80 -
2 10 Lankow, Zach   New Balance Boston 4:06.10 -
3 11 Marriott, Zach FR-1 Boston U. 4:06.30 -
4 13 McKeon, John FR-1 Boston U. 4:08.90 -
5 15 Christ, Nikos SO Unattached 4:11.80 -
6 16 Fidler, Dan   New Balance Boston 4:12.00 -
7 17 Perron, Luke FR-1 Providence 4:12.20 -
8 18 Pezzullo, Michael JR-3 Rhode Island 4:13.30 -
9 20 Gendron, Michael FR-1 Stonehill 4:14.90 -
10 21 Webber, Nathanial SO-2 Stonehill 4:15.30 -
11 23 Mentas, Chris JR-3 Northeastern 4:16.30 -
12 24 Mackenzie, Michael SO-2 Northeastern 4:17.10 -
13 26 Waterman, Tom SO-2 Boston U. 4:18.50 -
14 27 Muilenberg, Matthew FR-1 Holy Cross 4:23.10 -
15 28 Seebode, Joseph FR-1 Holy Cross 4:27.40 -

Men 3000m Run
Finals:
Place Overall Name Year Team Time Score
1 1 Richardson, Stewart JR-3 Harvard 8:43.60 -
2 2 Geiken, Will FR-1 Harvard 8:43.90 -
3 3 Gonzalez, Andy FR-1 Harvard 8:48.70 -
4 4 Li, Ben SR-4 Harvard 8:56.40 -
5 5 Meehan, Ryan FR-1 Harvard 9:00.20 -
6 6 Ward, Fred FR-1 Harvard 9:04.30 -
7 7 Rayner, Kenny SR-4 Bryant 9:05.90 -
8 8 Fenwick, Blake FR-1 Bryant 9:09.70 -
9 9 Chapruet, Christopher SO-2 Bryant 9:23.60 -
10 10 Friedlander, Scott   Unattached 9:27.80 -
11 11 Dorosh, Jeffrey SO-2 Bryant 9:29.70 -
12 12 Whitten, Christopher FR-1 Stonehill 9:31.70 -
13 13 McGee, Mike FR-1 Merrimack 9:35.50 -
14 14 Yacovou, Gregory FR Unattached 9:48.60 -
15 15 McAward, Andrew FR-1 Holy Cross 9:49.30 -
16 16 Green, Daniel   Unattached 9:58.70 -
17 17 Maddigan, Zachary SO-2 Holy Cross 10:07.70 -

 

Men 5000m Run
Finals:
Place Overall Name Year Team Time Score
1 1 Nelson, Geoff   Unattached 15:09.37 -
2 2 Mainwaring, Philip   New Balance Boston 15:29.02 -
3 3 Kramer, Dan   New Balance Boston 15:35.20 -
4 4 Weider, James   New Balance Boston 15:41.31 -
5 5 Evanter, Caleb   GBTC 16:27.95 -
6 6 Brazeau, Brian SO-2 Holy Cross 16:30.33 -
7 7 Lankow, Zach   New Balance Boston 16:43.07 -
8 8 Fidler, Dan   New Balance Boston 16:43.09 -
9 9 Dykes, Jeffrey SO-2 Holy Cross 16:46.78 -
10 10 Yacovou, Gregory FR Unattached 17:38.46 -

Men 110m Hurdles
Finals:
Finals: Heat #1
Wind: 2.4
Place Overall Name Year Team Time Score
1 1 Thomas, Corey JR-3 Stonehill 14.53 -
2 2 Harris-Dixon, Xavier SO-2 Stonehill 14.77 -
3 3 Bardhan, Shaikat JR-3 Rhode Island 14.92 -
 
Finals: Heat #2
Wind: 1.7
Place Overall Name Year Team Time Score
1 5 Reigstad, Andrew SR Unattached 15.22 -
2 6 Warwick, Hunter FR-1 Brown 15.33 -
3 7 Sliwoski, Joseph SR-4 Rhode Island 15.34 -
4 7 Monteiro, Anthony SR-4 Bryant 15.34 -
5 9 Pande, Arjun SO-2 Brown 15.55 -
 
Finals: Heat #3
Wind: 2.3
Place Overall Name Year Team Time Score
1 4 Vitale, Stephen SO-2 Boston U. 15.19 -
2 10 Hill, Ronald JR-3 Bryant 16.07 -
3 14 Reid, Phil FR-1 Providence 16.42 -
4 15 Moczula, Timothy SO-2 Holy Cross 16.58 -
5 16 St. Cyr, Thomas SO-2 Holy Cross 16.78 -
 
Finals: Heat #4
Wind: 0.9
Place Overall Name Year Team Time Score
1 11 Coulter, Paul SO-2 Holy Cross 16.12 -
2 12 Mordas, Jamie SO Unattached 16.32 -
3 13 Gortman, Jonathan FR-1 Farmingdale St. 16.38 -

Men 400m Hurdles
Finals:
Finals: Heat #1
Place Overall Name Year Team Time Score
1 1 Paris, Robbie SR-4 Harvard 56.55 -
2 2 Monteiro, Anthony SR-4 Bryant 56.99 -
3 3 Driscoll, John SR-4 Stonehill 57.16 -
4 4 Tripodi, Anthony FR-1 Boston College 59.05 -
5 6 Nolan, Grant JR-3 Bentley 1:00.79 -
 
Finals: Heat #2
Place Overall Name Year Team Time Score
1 5 Brunette, Marciano FR CC Rhode Island 1:00.06 -
2 7 Maffiolini, Steve FR-1 Bentley 1:01.18 -
3 8 Frederic, William FR-1 Farmingdale St. 1:01.43 -

 

Men 3000m Steeplechase

Finals:
Place Overall Name Year Team Time Score
1 1 Stephenson, Ben JR-3 Brown 9:32.10 -
2 2 Evitt, Kyler SO-2 Brown 9:51.10 -
3 3 Tiernan, Sean SR-4 Farmingdale St. 10:05.00 -
4 4 Feldman, Will   GBTC 10:29.70 -
5   Boyle, Brendan SO-2 Brown NT -
6   Bush, Jeff SO-2 Brown NT -

 

Men's 4 x 100m Relay
Finals:
Place Overall Team Time Score
1 1 Brown  ( Hilgart, Spooney, Howard, Weinstock ) 42.47 -
2 2 Bryant  ( Arons, Reid, Douglas, Louine ) 42.83 -
3 3 Farmingdale St. 45.13 -
4 4 Holy Cross 46.15 -

 

Men's 4 x 400m Relay
Finals:
Place Overall Team Time Score
1 1 Providence  ( Andrews, Booker, Conti, Rebovich ) 3:25.80 -
2 2 Stonehill  ( Smith, Perkins, Byrnes, McCann ) 3:25.85 -
3 3 Stonehill  ( Blaszczyk, Cooney, Dooley, Hanlon ) 3:27.76 -
4 4 Farmingdale St.  ( Frederic, Darress, Harris, Hart ) 3:38.98 -

 

Men High Jump
Finals:
Place Overall Name Year Team Height Score
1 1 Thomas, Corey JR-3 Stonehill 2.11m -
2 2 Staley, Nicholas FR-1 Stonehill 2.11m -
3 3 Sullivan, Connor SO-2 Boston U. 2.06m -
4 4 Wuest, Sam SO-2 Boston U. 1.96m -
5 4 Sparks, Jonathan SO-2 Harvard 1.96m -
6 6 Dionne, Matt FR-1 Rhode Island 1.96m -
7 6 Thomas, Rainford JR-3 Rhode Island 1.96m -
8 8 Reigstad, Andrew SR Unattached 1.96m -
9 9 Fairfield, Corey   GBTC 1.91m -
10 10 Penso, Chris JR Unattached 1.91m -
11 11 Reid, Phil FR-1 Providence 1.86m -
12 12 Lemons, Spencer FR-1 Harvard 1.86m -
13 12 Mordas, Jamie SO Unattached 1.86m -
14 14 Moczula, Timothy SO-2 Holy Cross 1.86m -
15 15 Willgoos, Alexander SO-2 Stonehill 1.81m -
16 16 Ferrara, Nick   Unattached 1.76m -
17   Oremule, Ademitokunbo FR-1 Bryant NH -
18   Cusick, Jared   Unattached NH -

 

Men Pole Vault
Finals:
Place Overall Name Year Team Height Score
1 1 Byrnes, Luke JR-3 Stonehill 4.35m -
2 2 Burandt, Jordan SO-2 Rhode Island 4.35m -
3 3 McCann, Kevin JR-3 Stonehill 4.20m -
4 4 Barjon, Jacques JR-3 Harvard 4.05m -
5 5 Weaver, Adam JR-3 Boston U. 4.05m -
6 6 Decker, Patrick JR-3 Bryant 3.90m -
7   Bartlett, Jonathan SO-2 Rhode Island NH -
8   Gauthier, René   Club d'athlétisme de Sherbrook NH -
9   Rodrigues, Peter SO-2 Boston U. NH -
10   Perkins, Ryan SO-2 Stonehill NH -
11   Slovenski, Mike FR-1 Harvard NH -
12   Garin, Fedor JR-3 Harvard NH -
13   Strawderman, James SO-2 Rhode Island NH -
 

 

Men Long Jump
Finals:
Wind: -0.5
Place Overall Name Year Team Distance Score
1 1 Reigstad, Andrew SR Unattached 6.86m -
2 2 Arsenault, Sam JR-3 Boston U. 6.44m -
3 3 Padmore, Jonathan SO-2 Brown 6.36m -
4 4 Marini, Joseph FR-1 Rhode Island 6.31m -
5 5 Anderson, Albert FR-1 Brown 6.27m -
6 6 Pfrommer, Christopher FR-1 Rhode Island 5.89m -
7 7 Kreutzjans, Nicholas SR-4 Boston U. 5.83m -
8 8 Harris, Frederick FR-1 Farmingdale St. 5.74m -
9 9 Mordas, Jamie SO Unattached 5.69m -

 

Men Triple Jump
Finals:
Wind: 0.7
Place Overall Name Year Team Distance Score
1 1 Thompson, Kenneth JR-3 Brown 14.63m -
2 2 Thomas, Rainford JR-3 Rhode Island 13.76m -
3 3 Saintil, Herby SO-2 Stonehill 13.73m -
4 4 Marini, Joseph FR-1 Rhode Island 13.40m -
5 5 Willgoos, Alexander SO-2 Stonehill 12.37m -
6 6 Hardeman, Brian SR-4 Bryant 12.27m -
7 7 Gortman, Jonathan FR-1 Farmingdale St. 12.06m -
8 8 Dworshak, Tor FR-1 Rhode Island 11.76m -
9   Harris, Frederick FR-1 Farmingdale St. ND -

 

Men Shot Put
Finals:
Finals: Flight #1
Place Overall Name Year Team Distance Score
1 15 Shahin, Nour SO-2 Merrimack 13.79m -
2 20 Seminario, Michael   Unattached 13.09m -
3 22 Weinstock, Evan SO-2 Brown 12.87m -
4 23 Homes, Howard FR CC Rhode Island 12.16m -
5 24 Kiernan, Nolan FR-1 Holy Cross 12.09m -
6 25 LaClair, Zachary FR-1 Bryant 11.78m -
7 26 Dapaah-Afriyie, Benjamin SO-2 Holy Cross 11.42m -
8 27 Rhodes, Peter FR-1 Brown 10.93m -
9 28 Carey, Sean FR-1 Holy Cross 10.81m -
10 29 Carr, Kyle SO-2 Holy Cross 10.79m -
 
Finals: Flight #2
Place Overall Name Year Team Distance Score
1 8 Dupont, Tresley Freshman Unattached 15.52m -
2 11 Pelage, Jeff SO-2 Boston U. 14.39m -
3 12 Knight, Ethan FR-1 Boston U. 14.14m -
4 13 Spieler, Kevin   Unattached 13.98m -
5 13 Cormier, Daniel FR-1 Stonehill 13.98m -
6 16 Long, Steven SR-4 Bentley 13.35m -
7 17 Ebbs, Charles SO-2 Northeastern 13.30m -
8 18 Baltzell, Trent JR-3 Rhode Island 13.29m -
9 19 Parsons, Ian FR-1 Stonehill 13.19m -
10 21 Bolduc, Ryan Freshman Unattached 13.08m -
11   Mastone, Mark SR-4 Northeastern ND -
 
Finals: Flight #3
Place Overall Name Year Team Distance Score
1 1 Hunter, Nate   GBTC 18.16m -
2 2 Keeling, Jacob SR-4 Rhode Island 17.97m -
3 3 Glauser, Ben FR-1 Harvard 17.48m -
4 4 Brode, Dustin SO-2 Harvard 16.90m -
5 5 Smith, Daniel JR-3 Brown 16.47m -
6 6 Liokumovich, Igor FR-1 Harvard 16.42m -
7 7 Brucker, Edward JR-3 Harvard 15.97m -
8 9 Jablonski, Patrick SR-4 Northeastern 15.38m -
9 10 Piscitelli, Andrew JR-3 Rhode Island 14.93m -

 

Men Discus Throw
Finals:
Finals: Flight #1
Place Overall Name Year Team Distance Score
1 16 Yates, Thomas SO-2 Stonehill 37.01m -
2 18 Bolduc, Ryan Freshman Unattached 34.66m -
3 19 Cotter, Bill   twilight throwers 33.79m -
4 20 Rhodes, Peter FR-1 Brown 33.26m -
5 21 Barjon, Jacques JR-3 Harvard 28.78m -
6   Kiernan, Nolan FR-1 Holy Cross ND -
7   Braen, Sam FR-1 Northeastern ND -
8   Milder, Max SO-2 Northeastern ND -
9   Weinstock, Evan SO-2 Brown ND -
 
Finals: Flight #2
Place Overall Name Year Team Distance Score
1 9 Ebbs, Charles SO-2 Northeastern 43.69m -
2 10 Smith, Daniel JR-3 Brown 43.12m -
3 11 Knight, Ethan FR-1 Boston U. 43.03m -
4 12 Bylicki, Andrew FR-1 Farmingdale St. 42.92m -
5 13 Shahin, Nour SO-2 Merrimack 42.41m -
6 14 Baltzell, Trent JR-3 Rhode Island 41.86m -
7 15 Spieler, Kevin   Unattached 41.19m -
8 17 Jang, Mike JR-3 Farmingdale St. 36.49m -
9   Wlasuk, John FR Unattached ND -
10   Mastone, Mark SR-4 Northeastern ND -
 
Finals: Flight #3
Place Overall Name Year Team Distance Score
1 1 Powlen, Bryan   Unattached 57.90m -
2 2 Pelage, Jeff SO-2 Boston U. 51.64m -
3 3 Jablonski, Patrick SR-4 Northeastern 51.31m -
4 4 Brucker, Edward JR-3 Harvard 49.89m -
5 5 Liokumovich, Igor FR-1 Harvard 49.89m -
6 6 Clavette, Courtland FR-1 Brown 48.92m -
7 7 Brode, Dustin SO-2 Harvard 48.65m -
8 8 Piscitelli, Andrew JR-3 Rhode Island 47.45m -

 

Men Hammer Throw
Finals:
Finals: Flight #1
Place Overall Name Year Team Distance Score
1 3 Horace, Reuben SR Unattached 56.69m -
2 9 Polega, Matthew JR-3 Harvard 49.18m -
3 10 Maloof, Michael FR-1 Boston U. 48.48m -
4 12 Grant, Patrick SO Unattached 46.30m -
5 13 Cotter, Bill   twilight throwers 43.09m -
6 14 Yates, Thomas SO-2 Stonehill 43.03m -
7 15 Carr, Kyle SO-2 Holy Cross 40.89m -
8 16 Long, Steven SR-4 Bentley 39.63m -
9 17 Ebbs, Charles SO-2 Northeastern 39.02m -
10   Carey, Sean FR-1 Holy Cross ND -
 
Finals: Flight #2
Place Overall Name Year Team Distance Score
1 1 Bryce, Chris   Unattached 65.37m -
2 2 Tortorella, Vinny   Unattached 63.37m -
3 4 Janes, William JR-3 Rhode Island 55.57m -
4 5 Hall, James SO-2 Northeastern 54.38m -
5 6 Milder, Max SO-2 Northeastern 54.04m -
6 7 Nicoll, Justin SR-4 Rhode Island 51.73m -
7 8 Jang, Mike JR-3 Farmingdale St. 50.91m -
8 11 Spieler, Kevin   Unattached 47.37m -
9   Brode, Dustin SO-2 Harvard ND -
10   Glauser, Ben FR-1 Harvard ND -
11   Kincade, Dan SR-4 Stonehill ND -

 

Men Javelin Throw
Finals:

Finals: Flight #1
Place Overall Name Year Team Distance Score
1 4 Murowchick, Mike SR-4 Boston U. 57.16m -
2 6 Brooks, Daniel SR-4 Northeastern 53.01m -
3 10 Viotto, Taylor SO-2 Stonehill 52.00m -
4 15 Ricci, Chris FR-1 Bentley 47.41m -
5 16 DeGirolamo, Joe FR-1 Rhode Island 44.64m -
6 17 LaClair, Zachary FR-1 Bryant 44.11m -
7 18 Wlasuk, Pete SO Sunny Acre Farm 41.86m -
8 19 Wheeler, Brian FR-1 Holy Cross 41.51m -
9 20 Javaid, Muhammad SO-2 Holy Cross 39.32m -
10 21 Rhodes, Peter FR-1 Brown 32.79m -
11   Tutino, Joseph SR-4 Holy Cross ND -
12   DiBeneditto, James   Blacksheep Track Club ND -
13   Mordas, Jamie SO Unattached ND -
14   Colina, Daniel   GBTC ND -
 
Finals: Flight #2
Place Overall Name Year Team Distance Score
1 1 Johnson, Mark   Unattached 59.30m -
2 2 Bieszard, Michael JR-3 Brown 58.64m -
3 3 Stevens, Jonathan FR-1 Rhode Island 57.86m -
4 5 Weinstock, Evan SO-2 Brown 54.60m -
5 7 Rooney, Neal SO-2 Brown 52.91m -
6 8 Yow, Buddy SR-4 Brown 52.48m -
7 9 Baltzell, Trent JR-3 Rhode Island 52.07m -
8 11 Smith, Winthrop SR-4 Rhode Island 51.30m -
9 12 Reider, Christopher SO-2 Northeastern 50.65m -
10 13 Bowler, Patrick SO-2 Providence 50.44m -
11 14 Cranmore, Shane FR-1 Boston College 49.35m -